صفحات

۱۳۹۲ شهریور ۱۶, شنبه

آمار «دو رقمی» مرگ دردناک کودکان بر اثر نوشیدن «جام مرگ» فقط در دو بیمارستان تهران


آمار «دو رقمی» مرگ دردناک کودکان
بر اثر نوشیدن «جام مرگ» فقط در دو بیمارستان تهران

شباهت بطری محلول لوله‌بازکن «صاف» و آب پرتقال «سن‌ایچ» باعث فریب کودکان شده است

چکیده:
سه هفته و سه مرگ برای کودکان زیر سه سال. این آماری است که بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مفید می‌دهد. گذارتان به بیمارستان لقمان که بیفتد، آمار از این هم بالاتر می‌رود و تعداد بچه‌هایی که مرگ را از بطری‌های رنگارنگ شوینده‌های شیمیایی سر کشیده‌اند، دو رقمی می‌شود.«نجواهای نجیبانه»: یک بار دیگر مدیریت نادرست، نبود نظارت دولت بر تولیدکننده‌ها و بی‌دقتی خانواده‌ها به علت گرفتاری‌های زندگی و معیشت، حادثه‌ای دردناک برای کودکان را در خاموشی و فراموشی ما ایرانیان رقم زد؛ فاجعه‌ای که هنوز هم ابعاد دقیق آن روشن نیست. خبرگزاری مهر در یکی از بخش‌های فرعی خود با عنوان «مجله مهر»، با انتشار گزارشی با عنوان «مرگ عجیب و بی‌سروصدای کودکان تهرانی» از فاجعه‌ای دردناک خبر داد؛ خبری که در میان خبرهای ناخوشایند بسیار امروز ایران، مورد توجه رسانه‌ها قرار نگرفت. بر اساس این گزارش، در سه هفته گذشته، حداقل سه مرگ فجیع، فقط در «مفید» بیمارستان تهران، برای کودکان زیر سه سال ثبت شده است؛ و بنا بر این گزارش، با در نظر گرفتن آمار بیمارستان «لقمان» تهران، تعداد قربانیان، دورقمی می‌شود؛ علت نوشیدن این جام مرگ نیز، شباهت بطری‌های جذاب و خوش‌رنگ محلول چاه‌بازکن «صاف» با مایع آب پرتقال «سن‌ایچ» بوده است؛ در کشورهای پیشرفته، برای تولید محصولاتی که دارای چنین خطراتی هستند، تمامی نکات لازم به لحاظ نوع بسته‌بندی، شکل، رنگ، طراحی ویژه برای درب بطری و... مد نظر قرار می‌گیرد و به خانواد‌ها و کودکان نیز آموزش‌ها و اخطارهای لازم داده می‌شود، اما در ایران، گویا صرفاً ملاحظات تجاری و فروش بیش‌تر مد نظر است؛  بخش «مجله مهر» خبرگزاری مهر در گزارشی، با در نظر داشتن مصلحت‌ها و ملاحظات تجاری-امنیتی! ضمن محو کردن اسم شرکت‌های ذکرشده بر روی تصویر بطری‌ها و سانسور نام آنها، نوشت:
«سه هفته و سه مرگ برای کودکان زیر سه سال. این آماری است که بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مفید می‌دهد. گذارتان به بیمارستان لقمان که بیفتد، آمار از این هم بالاتر می‌رود و تعداد بچه‌هایی که مرگ را از بطری‌های رنگارنگ شوینده‌های شیمیایی سر کشیده‌اند، دو رقمی می‌شود.
پسر بچه سه ساله‌ای که هفته گذشته در بیمارستان مفید بستری شده بود، خیلی بی سر و صدا مرد. مثل بچه‌های دیگری که در بیست روز گذشته با مشکل مشابهی بستری شده بودند: سوختگی دستگاه گوارش با چاه‌بازکن معروف «ص» که شباهت زیادش به بطری یکی از نوشیدنی‌های معروف، دردسرساز شده است.
ماجرا از آنجا شروع شد که در یک هفته، دو مورد مشابه از مسمومیت گوارشی و سوختگی سطحی پوست به بخش ICU بیمارستان کودکان مفید گزارش شد. وجه تشابه هر دو مورد، چاه‌باز‌کن معروفی بود که بچه‌ها آن را به جای شربت سر کشیده بودند و وقتی چند روز بعد سومین مورد مشابه تکرار شد، کادر پزشکی بیمارستان مفید به فکر پیگیری افتادند.
ثمری، پرستار بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مفید می‌گوید: «موارد زیادی از این مسمومیت گزارش شده و دلیل اصلی آن تشابه بسته‌بندی‌ها و جذابیت رنگ زرد و نارنجی برای بچه‌ها بوده که باعث شده مایع چاه‌بازکن «ص» را به جای شربت و آبمیوه سر بکشند.» مایعی به شدت قلیایی که به محض بلعیده شدن شروع به تخریب می‌کنند و حتی مراجعه یک ساعته بعد از حادثه هم کمکی به نجات کودک نخواهد کرد.
ثمری می‌گوید: «شوینده‌ها، سفیدکننده‌ها و چاه‌بازکن‌ها ترکیبات قلیایی قوی دارند که وقتی خورده می‌شوند، سوزانندگی زیادی ندارند. یعنی مثل اسیدها نیستند که کودک بعد از خوردن کمی از آن، مایع را بیرون بریزد. به همین دلیل، حجم زیادی از مایع خورده می‌شود و به سرعت بافت‌های مری را سوزانده و دستگاه گوارش را سوراخ می‌کند.»
شوینده‌ها و سفیدکننده‌ها قلیایی خطرناک‌ترین مواد شوینده هستند که از مواد اسیدی مثل جوهرنمک هم خطرناک‌تر عمل می‌کنند. جوهرنمک ممکن است سطح مخاط را بسوزاند و سوختگی منتشر و وسیعی در دستگاه گوارش ایجاد کند، اما قلیاها بافت را سوراخ می‌کنند و در برخی موارد راه‌های هوایی را متورم می‌کنند و کودک به دلیل کمبود اکسیژن از بین می‌رود. هر چه PH شوینده بالاتر باشد، آسیب بیش‌تر است و خوردن مقدار کمی از آن هم می‌تواند سطح تماس را از بین ببرد.
ثمری می‌گوید که مدتی قبل، وقتی موارد این‌چنینی زیاد شد یکی از پرستاران بیمارستان با شرکت تولیدکننده چاه‌بازکن «ص» تماس گرفته و این مورد را اطلاع داده است: «بعد از آن، این شرکت بسته‌های جدیدی با درِ پِرسی پیچی تولید کرد، اما این هم کمکی به کاهش مسمومیت‌ها نکرد. شاید چون رنگ بسته‌بندی‌ها هنوز برای بچه‌ها جذاب است یا چون مادرها در بطری‌ها را به اندازه کافی سفت نمی‌بندند.»
ثمری می‌گوید که بیمارستان مفید مشغول جمع‌آوری اطلاعات درباره موارد مشابه دیگر بیمارستان‌ها است تا موضوع را از طریق وزارت بهداشت پیگیری کند.»

امید است در شرایطی که چندان نمی‌توان به پیگیری دقیق نهادهای نظارتی و قضائی چشم داشت و از یک سو، بخش بهداشت، درمان و پزشکی در ایران، بیش‌تر به یک مافیای تجاری-اقتصادی تبدیل شده و به همه چیز و همه کس، از دریچه منافع و تجارت نگریسته می‌شود و از سوی دیگر، ایران از نظر آمار سرطان، سکته و انواع بیماری‌های آشکار و پنهان، در صدر جدول‌های جهانی قرار گرفته است، با آگاهی‌رسانی گسترده شهروندان و دقت خانواده‌ها، بار دیگر شاهد چنین حادثه‌های جانکاهی برای کودکان عزیز کشورمان نباشیم.

-------------------------------------------------------------
نوشتارهای مرتبط:


-------------------------------------------------------------
بیشتر بخوانید:-------------------------------------------------------------

دعوت از شما نجیب گرامی؛ در فیس‌بوک به ما بپیوندید:


معرفی و دانلود کتاب:

-------------------------------------------------------------

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

*** نظرات شما بلافاصله منتشر می‌گردد ***